Organizacje
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaśle

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaśle
Warsztat Terapii Zajęciowej w Jaśle istnieje od 4 maja 1999 roku. Organem założycielskim i prowadzącym było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualną Koło w Jaśle. Od 08.06.2018r. Warsztat jest prowadzony przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Jaśle. W warsztacie rehabilitowanych jest 55 uczestników z powiatu jasielskiego w 11 pracowniach terapeutycznych. Głównym zadaniem placówki jest nabywanie i rozwijanie przez uczestników zaradności życiowej oraz podstawowych umiejętności zawodowych. Uczestnicy pod kierunkiem instruktorów w poszczególnych pracowniach wykonują różnorodne prace. Podczas zajęć zdobywają nowe umiejętności. Każde zadanie, praca czy wyzwanie jest źródłem wielu wrażeń i emocji. Czas spędzony w WTZ to także rehabilitacja ruchowo - usprawniająca oraz zajęcia z psychologiem. Uczestnicy objęci są również opieką pielęgniarską.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim
Warsztat jest placówką pobytu dziennego i realizuje zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i ruchowej. Głównie są to zajęcia praktyczne, prowadzone na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, opracowanego dla każdego uczestnika, w 5-osobowych grupach terapeutycznych pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej. Z terapii w placówce korzysta 40 osób niepełnosprawnych. Warsztat zapewnia bezpłatny dowóz na zajęcia.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu
Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w maju 1993 roku od tej pory są formą rehabilitacji zawodowej i społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które ukończyły naukę szkolną i nie mogą podjąć pracy. Uczestnictwo w WTZ umożliwia kontakty z rówieśnikami oraz ze społeczeństwem w pełni sprawnym, sensowną aktywność w pracowniach, uczy współdziałania, samodzielności, opanowania umiejętności codziennego życia podczas praktyk zawodowych. Uczestnicy WTZ także biorą czynny udział w życiu miasta, kraju, a nawet Europy - uczestniczą w Targach pracy, różnych imprezach, których jesteśmy organizatorami, jak i współorganizatorami, np. Międzynarodowy Feswal Piosenki i Teatru, Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, przegląd jasełek, międzynarodowe konferencje itp. Od 2005 roku bierzemy czynny udział w programie aktywizacji zawodowej. Przygotowujemy się do podjęcia pracy. Najpierw szkolimy się, poprzez szkolenia organizowane przez PUP następnie odwiedzamy zakłady pracy, szukamy pracodawców i uczęszczamy na praktyki, a później szukamy pracy na otwartym rynku. Kilku uczestnikom już się to udało. Od 5 lat pracują i są z tego powodu bardzo szczęśliwi. W br. dołączył do grupy pracujących 1 uczestnik.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzycach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzycach
Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach powstał 15 grudnia 2006 roku. Jednostką prowadzącą Warsztat jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach. Uczestnikami warsztatu są osoby niepełnosprawne, które posiadają wskazania do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku dla 35 osobowej grupy. Uczestnicy na zajęciach indywidualnych bądź grupowych nabywają i doskonalą różnorodne umiejętności, rozwijają psychofizyczne sprawności niezbędne w pracy oraz kształcą podstawowe zdolności zawodowe, których opanowanie powinno pomóc w znalezieniu zatrudnienia.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzostku

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzostku
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzostku rozpoczęły swoją działalność 02.01.2002 roku. Obecnie w placówce działa 11 pięcioosobowych pracowni, w których uczestnicy rozwijają swoje umiejętności. Uczestnikami Warsztatów są osoby niepełnosprawne z terenu gminy Brzostek i Pilzno oraz powiatu jasielskiego. Zadaniem placówki jest rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, aby każdy z podopiecznych stał się możliwie niezależny, samodzielny i mógł aktywnie żyć i funkcjonować w makro, mezo i mikrostrukturze społecznej. W ramach terapii ruchowej prowadzona jest fizjoterapia i hipoterapia na koniach rasy konik polski. Na terenach obiektu, oprócz trawiastego wybiegu stoi kryta ujeżdżalnia, w której Uczestnicy warsztatów uczą się samodzielnej jazdy konnej oraz prowadzona jest gimnastyka na koniu. Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówką pobytu dziennego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ropczycach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ropczycach
Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach powstały w grudniu 2003 r. Od tego czasu swoimi działaniami wspierają rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnych mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Obecnie w zajęciach bierze udział 60 osób. Rozwijają one umiejętności zawodowe w 12 profilowanych pracowniach. Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w praktykach zawodowych u pracodawców lub wykonują prace zlecane przez firmy zewnętrzne, co daje możliwość zapoznania się z czynnościami zawodowymi różnego rodzaju. Warsztaty oferują również zajęcia rozwijające sferę społeczną. Są to okolicznościowe zabawy integracyjne, wyjazdy do kina i teatru, zajęcia na basenie, wycieczki krajoznawcze, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tradycji i historii, ale również miejsc dalekich, a nawet wyjazdy zagraniczne. W Warsztatach działa również grupa artystyczna. Osoby chętne mogą nauczyć się przygotowania przedstawień, wystąpień, inscenizacji. Sprawdzają swoje możliwości w różnych funkcjach – od reżysera, przez scenarzystę, a na aktorze kończąc. Efekty pracy prezentują z sukcesami podczas przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem
Warsztat Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem działający przy Caritas Diecezji Sandomierskiej funkcjonuje od 2006 roku. Jest to placówka powołana w celu pomocy osobom niepełnosprawnym posiadającym umiarkowany lub znaczny stopnień niepełnosprawności. Celem działania WTZ jest szczególnie rehabilitacja zawodowa i społeczna zmierzająca do wszechstronnego rozwoju uczestnika, poprawy zaradności osobistej, sprawności psychofizycznej oraz przystosowania i funkcjonowania w życiu społecznym. Na zajęcia uczęszcza 55 osób niepełnosprawnych z powiatu niżańskiego. Uczestnicy podnoszą swoje umiejętności poprzez zajęcia na jedenastu pracowniach. Praca na poszczególnych pracowniach realizowana jest w oparciu o Indywidualny Program Rehabilitacji oraz Roczny Plan Pracowni. Poprzez zajęcia na pracowniach tematycznych, podopieczni nabywają umiejętności przysposabiające do pracy jak również kształtują czynności potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym. Zajęcia te przygotowują naszych uczestników do podjęcia pracy na półotwartym bądź zamkniętym rynku pracy w Zakładach Pracy Chronionej lub Zakładach Aktywności Zawodowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mielcu

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mielcu
Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu działa od 1994 roku w obiekcie znajdującym się przy ulicy Kocjana 15. W kolejnych latach naszej działalności zwiększano liczbę uczestników i obecnie rehabilitacja jest prowadzona jeszcze w dwóch osobnych budynkach. WTZ jest placówką prowadzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu. Jest to placówka pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z Niepełnosprawnościami intelektualną w stopniu znacznym i umiarkowanym. Aktualnie w zajęciach rehabilitacyjnych bierze udział 90 uczestników w szesnastu pracowniach tematycznych. Osoby te posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. W ramach rehabilitacji społecznej warsztat współpracuje z innymi placówkami, odbywa spotkania integracyjne z uczniami szkół mieleckich, organizuje kilkudniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach zostały utworzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieży Specjalnej Troski w Łańcucie w dniu 1 czerwca 2001 r. Stowarzyszenie to zrzesza osoby niepełnosprawne – uczestników WTZ oraz ich rodziców. W chwili powstania Warsztaty zajmowały się 20 osobami ze znaczną i umiarkowaną Niepełnosprawnościami, obecnie do ośrodka uczęszcza 40 osób. Uczestnicy zdobywają nowe umiejętności zawodowe, rozwijają swoje pasje i zainteresowania a czasem odkrywają zupełnie nowe talenty i predyspozycje, w 7 pracowniach. Nad zdrowiem uczestników WTZ czuwa pielęgniarka, rehabilitantka i psycholog.
W ramach rehabilitacji społecznej osoby niepełnosprawne aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, biorąc udział w imprezach integracyjnych takich jak: pikniki, kiermasze, festiwale, konkursy. Uczestnicy i terapeuci WTZ są również gospodarzami corocznego wernisażu "Widziano Anioły", który otwiera integracyjną wystawę prac niepełnosprawnych mieszkańców powiatu łańcuckiego.
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Radość

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Radość
Jesteśmy placówką rehabilitującą osoby z niepełnosprawnościami, wspierającą je w aktywnym dążeniu do samodzielności życiowej oraz podjęcia pracy. Tworzymy zespół kompetentny, otwarty i kreatywny. Nasz Warsztat to mieszcząca się w centrum Dębicy, profesjonalna i nowoczesna placówka rehabilitacji społecznej i zawodowej. Terapia zajęciowa w naszym warsztacie przyczynia się do ogólnego usprawnienia podopiecznych, rozwoju ich autonomii, zaradności życiowej, pasji i zainteresowań oraz nabywania przez nich kompetencji zawodowych. W tym celu współpracujemy z Zakładem Aktywności Zawodowej i innymi pracodawcami na lokalnym rynku pracy, organizując praktyki zawodowe. Wspieramy też kandydatów oczekujących na przyjęcie i absolwentów WTZ, którzy podjęli pracę, prowadząc dla nich zajęcia w ramach „Klubu Absolwenta", przy wsparciu specjalistów z różnych dziedzin.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Huzelach k/Leska

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Huzelach k/Leska
WTZ istnieje od 2000 r. i jest jedynym Warsztatem w powiecie leskim do którego uczęszczają m.in. osoby niepełnosprawne intelektualnie z różnymi dysfunkcjami oraz osoby po wypadkach komunikacyjnych, które wymagają wsparcia i opieki. Początkowo do Warsztatu uczęszczało 25 osób, obecnie po przeprowadzonych remontach i dostosowaniu budynku (m.in. elektryczna winda) do większej liczby uczestników w zajęciach bierze udział 55 osób z terenu całych Bieszczadów. W naszym Warsztacie działa kółko teatralne „Amadeusze” które bierze udział w licznych spotkaniach teatralnych oraz prowadzona jest rehabilitacja ruchowa czego efektem jest udział w różnych olimpiadach sportowych. Uczestniczymy w szkoleniach, zajęciach praktycznych podczas których uczymy się nowych umiejętności potrzebnych do podjęcia zatrudnienia i codziennego funkcjonowania. Organizujemy wyjazdy integracyjne dla wszystkich uczestników WTZ m.in. na Litwę, Węgry, do Lwowa i Pragi oraz w różne zakątki Polski: Krynica Morska, Warszawa, Zakopane.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ustrzykach Dolnych

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ustrzykach Dolnych
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Wprowadzać w Świat w Ustrzykach Dolnych utworzony został 19 grudnia 2005 roku. Nasza placówka jest pierwszą i jedyną w powiecie bieszczadzkim. Zajęcia odbywają się w dziewięciu pracowniach terapii zajęciowej. Prowadzone jest również poradnictwo psychologiczne. Warsztaty gwarantują również opiekę pielęgniarską, która obejmuje pomoc w nagłych wypadkach, edukację zdrowotną uczestników, wyjazdy do lekarza oraz na badania specjalistyczne z uczestnikami. Warsztaty organizują i uczestniczą w wielu imprezach kulturalnych, kiermaszach, wystawach, festiwalach, zarówno o charakterze lokalnym jak też wojewódzkim a nawet międzynarodowym. Działalność Warsztatów finansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków powiatu bieszczadzkiego. Warsztaty Terapii Zajęciowej współpracują z Podkarpackim Bankiem Żywności.
Warsztaty Terapii Zajęciowej – Koło w Haczowie

Warsztaty Terapii Zajęciowej – Koło w Haczowie
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Naszym głównym celem jest szeroko pojęta rehabilitacja zawodowa i społeczna, zmierzająca do wszechstronnego rozwoju osób niepełnosprawnych. Zależy nam aby nasi uczestnicy nie tylko uczyli się samodzielności, odpowiedniej postawy zawodowej, przystosowania i funkcjonowania społecznego ale również czuli się w naszym ośrodku otoczeni ciepłem, miłością oraz życzliwością. Chcemy aby każdy z nas, czuł się tutaj bardzo ważny i potrzebny i aby jego praca przynosiła mu satysfakcję.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zgłobniu

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zgłobniu
Polskie Stowarzyszenie Młodzież Sprawna Inaczej rozpoczęło swoją działalność w 1994 r. z inicjatywy rodziców młodzieży niepełnosprawnej. Celem naszej działalności jest wieloprofilowa pomoc skierowana do młodzieży z niepełnosprawnościami. W 1996 r. dzięki staraniom Stowarzyszenia został uruchomiony Warsztat Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Nasza placówka świadczy terapię zajęciową dla 36 osób w 7 pracowniach. Dodatkowo prowadzona jest rehabilitacja w zakresie: usprawnienia ruchowego, doradztwa zawodowego, zajęć sportowych, ćwiczeń samoobsługowych, zajęć dydaktycznych, psychologicznych i kulturalnych. Uczestnicy Warsztatu mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień, talentów artystycznych, plastycznych, sportowych. Zdobywają umiejętności życia codziennego, nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Od lat organizujemy feswale, plenery, wystawy, konkursy, koncerty i zawody sportowe. Dzięki przyjaznej atmosferze i kompetentnej kadrze nasi podopieczni czynią postępy w rozwoju intelektualnym, rozwijają własną sprawność fizyczną, zdobywają umiejętności zawodowe, odnosząc znaczące sukcesy i wyróżnienia w wielu dziedzinach życia.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli
Swoją działalność prowadzimy od 2007 roku, sprawnie realizując zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności. Ważnym elementem działalności naszej placówki jest aktywizacja zawodowa uczestników poprzez:
- Doskonalenie praktycznych umiejętności zawodowych
- Wyrabianie nawyków i cech osobowości potrzebnych w pracy
- Podnoszenie kompetencji społecznych
Człowiek czuje się dowartościowany wtedy kiedy ma możliwość praktycznej działalności i aktywności oraz, gdy może wykazać się swoimi wiadomościami i umiejętnościami. Wykonywane zajęcia umożliwiają nam spełnić swoje marzenia. A marzenia przecież są nieodłącznym pragnieniem realizacji każdego z nas. Osoby niepełnosprawne też marzą. Pragną być akceptowane i uczestniczyć w życiu publicznym, pragną normalności. W tych pragnieniach może im pomóc terapia. Terapia ma na celu ogólne usprawnianie, rozwój umiejętności z zakresu życia codziennego, opanowania czynności przysposabiających do pracy oraz rozwijanie czynności zawodowych, które w przyszłości mogą umożliwić podjęcie pracy. To wszystko może zapewnić im terapia zajęciowa w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Umożliwia on w dużym stopniu przezwyciężenie problemów i likwidowanie barier, które uniemożliwiają pełnowartościowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w rodzinie i społeczeństwie.
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk funkcjonuje od 1.02.2001 r. Obecnie obejmuje rehabilitacją zawodową i społeczną 50 osób z różnymi przyczynami niepełnosprawności. Działania w zakresie rehabilitacji zawodowej odbywają się w Warsztacie w dziesięciu pracowniach terapeutycznych, na których powstają różne wyroby, prowadzona jest biblioteka, a w pracowni gastronomicznej osoby z Niepełnosprawnościami przygotowują ciepłe posiłki, które są wydawane dla osób potrzebujących z miasta i okolic. Poza ośrodkiem rehabilitacja zawodowa realizowana jest poprzez praktyki zawodowe, które nasi uczestnicy odbywają w różnych miejscach pracy np.: w ZAZ, restauracjach czy szkółkach roślin. Nabywają tam specjalistyczne umiejętności zawodowe niezbędne do podjęcia w przyszłości samodzielnej działalności zawodowej oraz kształtując właściwą postawę zawodową. W zakresie rehabilitacji społecznej staramy się przygotować uczestników do aktywnego życia w środowisku społecznym, poprzez udział w różnego typu treningach np.: higienicznym, poruszania się komunikacją publiczną, ekonomicznym, adaptacyjnym w mieszkaniach treningowych itp.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim
Warsztat Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim powstał w 2011 r. roku z inicjatywy Gminy Wielopole Skrzyńskie. Codzienną rehabilitacją i terapią obejmuje 40 osób z Niepełnosprawnościami, zapewniając im możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy nabywają umiejętności niezbędne do życia w środowisku społecznym poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach, a także umiejętności zawodowych, umożliwiających podjęcie pracy.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleszycach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleszycach
Warsztat Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach funkcjonuje od 29 grudnia 2014 r. Jest placówką pobytu dziennego czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Obecnie z WTZ korzysta 60 uczestników w 11 pracowniach. Rehabilitacja uczestników prowadzona jest w grupach terapeutycznych, na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji i terapii, opracowanego dla każdego uczestnika. W ramach zajęć oferujemy również:
- codzienną rehabilitację, prowadzoną przez dwóch fizjoterapeutów,
- opiekę pielęgniarki,
- opiekę psychologiczną,
- zajęcia muzyczne,
- zajęcia katechetyczne,
- udział w treningu ekonomicznym,
- stymulację wielozmysłową w sali doświadczania świata,
- praktyki zawodowe,
- aktywność kulturalną poprzez udział w kiermaszach, wystawach, przeglądach muzycznych, imprezach sportowych i kulturalnych oraz wycieczkach,
- zajęcia klubowe.
Fundacja Educare et Servire

Fundacja Educare et Servire
Fundacja Educare et Servire została założona i ufundowana przez Antoniego Kamińskiego – lokalnego lidera, społecznika oraz jednego z pionierów samorządu terytorialnego i gospodarczego w początkach lat 90-tych.
Aktualna oferta fundacji to Szkoły Branżowe I Stopnia, jest przeznaczona dla uczniów z Niepełnosprawnościami intelektualną w stopniu lekkim. Realizuje kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie – PRACOWNIK POMOCNICZY GASTRONOMII HGT.04. i PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ HGT.05. Szkoła Usług Hotelarskich, Sztuki Gotowania i Innych Zawodów oraz Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy – w szczególny sposób wykorzystuje ponad 20-letnie doświadczenie Europejskiej Szkoły Nowych Technologii i Turystki oraz 18-letnie doświadczenie Fundacji Educare et Servire, aby w najlepszy sposób przygotować nowe kadry dla branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej. Potwierdzeniem tych działań jest projekt zrealizowany w latach 2006-2007 "Turystyka - wspólna sprawa". Fundacja obecnie realizuje projekt pt. „Elastyczna ścieżka do zatrudnienia 30+ II” (nr RPPK.07.01.00-18-0141/20).
W siedzibach Szkół Fundacji Educare znajdują się nowocześnie zaprojektowane oraz bardzo dobrze wyposażone pracownie gastronomiczne, symulujące kuchnie w obiektach hotelarskich oraz pracownia hotelarska, symulującą pokój hotelowy z węzłem higieniczno -sanitarnym. Szkoła posiada pracownie ogrodniczą oraz komputerową. Praktyki uczniowskie odbywają się w realnym obiekcie hotelarskim jakim Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy GRAND CHOTOWA SPA&RESORT. W okresie wakacyjnym uczniowie również realizują tutaj staże w ramach projektu Szkoła Rozwoju Talentów.
Polskie Towarzystwo Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej "MOST"

Polskie Towarzystwo Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej "MOST"
CEL DZIAŁANIA PTWWTZ "MOST"
- Integracja środowiska osób związanych z warsztatami terapii zajęciowej, świadomych misji społecznej wtz;
- Działania w interesie i na rzecz warsztatów terapii zajęciowej i ich misji, a także rozwoju;
- Oddziaływanie na kształtowanie polityki i prawodawstwa dotyczących wspierania rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, w tym uwzględniania istotniej roli warsztatów terapii zajęciowej;
- Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych;
- Upowszechnianie wiedzy na temat warsztatów terapii zajęciowej oraz ich roli w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych;
- Promowanie i kreowanie pozytywnego wizerunku warsztatów terapii zajęciowej;
- Wspieranie działań mających na celu podnoszenie poziomu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym znaczenia w niej warsztatów terapii zajęciowej;
- Integracja i ułatwienie wzajemnej współpracy i komunikacji między warsztatami terapii zajęciowej a organami administracji publicznej a także propagowanie ich roli w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych wśród społeczeństwa oraz sektora organizacji pozarządowych;
- Promocja szeroko pojętej ekonomii społecznej i roli warsztatów terapii zajęciowej w jej kształtowaniu i rozwoju; 10. Upowszechnianie idei społecznej odpowiedzialności biznesu a także jej znaczenia dla zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.